تبلیغات
یاران مهدی (عج) - پاداش اعمال شب قدر


یاران مهدی (عج)

لسلام علیک یا ابا عبدالله الحسین السلام علی الحسین و علی علی ابن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین

پاداش اعمال شب قدر (در این شبها ما را هم از دعای خیرتون محروم نکنین، التماس دعا)


ثواب خواندن سوره قدر


از امام صادق (علیه السلام ) روایت شده است كه اگر كسى در شب بیست و سوم ماه رمضان ، هزار مرتبه سوره قدر را بخواند، چون صبح كند، یقین او شدید و محكم شده باشد.


ثواب احیاى لیله القدر


پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند:
من قام لیلة القدر، ایمانا و احتسابا، غفر له ما تقدم من ذنبه . كسى كه شب قدر را به عبادت احیا بدارد و باایمان و صابر باشد، خداوند، گناهان گذشته اش را بیامرزد.


ثواب اعمال نیك دیگر


حضرت نبى اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند:
قال موسى : الهى ارید قربك ، قال : قربى لمن استیقظ لیله القدر. قال : الهى ارید رحمتك . قال : رحمتى لمن رحم المساكین لیله القدر. قال : الهى ارید الجواز على الصراط. قال : ذلك لمن تصدق بصدقه فى لیله القدر. قال : الهى ارید من اشجار الجنه و ثمارها. قال : ذلك لمن سبّح تسبیحة فى لیلة القدر. قال : الهى ارید النجاة من النار. قال : ذلك لمن استغفر فى لیله القدر. قال : الهى ارید رضاك . قال : رضاى لمن صلّى ركعتین فى لیلة القدر.


حضرت موسى (علیه السلام ) در مناجات خود با خدا عرض كرد: خدایا، من خواهان قرب تو هستم . خداوند فرمود: قرب من از آن كسانى است كه لیله القدر را بیدار باشند. عرض كرد: خدایا، رحمتت را خواهانم . خداوند فرمود: رحمت شامل حال كسانى است كه در شب قدر به مساكین رحم مى كنند.
عرض كرد: خدایا، من جواز عبور از صراط را خواهانم .
خداوند فرمود: این جواز براى كسانى صادر مى شود كه در لیله القدر صدقه بدهند.
عرض كرد: خدایا، من خواهان درختان و میوه هاى بهشت هستم . خداوند سبحان فرمود: این نعمت براى كسانى است كه در لیله القدر به تسبیح مشغولند.
عرض كرد: خدایا، من نجات از آتش را مى طلبم . فرمود: نجات براى كسانى است كه در لیلة القدر به استغفار مشغولند.
عرض كرد: خدایا، من رضاى تو را مى طلبم . فرمود: رضاى من را كسى جلب كرد كه در لیلة القدر دو ركعت نماز خواند.


"ادامه مطلب را حتما ببینید"


ثواب نماز


پیامبر اعظم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند:
من صلّى ركعتین فى لیلة القدر، فقراء فى كل ركعة ، فاتحه الكتاب مرة و قل هو الله احد سبع مرات ، فاذا فرغ یستغفر سبعین مره ، فمادام لا یقوم من مقامه ، حتى یغفر الله له و لاءبویه . و بعث الله ملائكه یكتبون له الحسنات الى سنة اخرى و بعث الله ملكا الى الجنان یغرسون له الاشجار و یبنون له القصور، و یجرون له الانهار و لا یخرج من الدنیا حتى یرى ذلك كله ؛
كسى كه در شب قدر، دو ركعت نماز بخواند و در هر ركعت ، بعد از حمد، هفت مرتبه ((سوره توحید)) را بخواند و پس از اتمام نماز، هفتاد مرتبه ((استغفر الله و اءتوب الیه )) بگوید، از جاى خویش برنخیزد تا خداوند او و پدر و مادرش را بیامرزد و ملائكه اى بفرستد تا حسنات او را تا سال دیگر یادداشت كنند و ملك دیگرى را مامور سازد تا در بهشت براى او درختانى غرس كند و قصرهایى بنا سازد كه نهرهایى در آن جارى باشد و از دنیا نرود تا این كه این الطاف خدا را در حق خود مشاهده نماید.


امام باقر (علیه السلام ) فرمودند:
من احیى لیلة ثلاث و عشرین من شهر رمضان ، و صلى فیها ماءة ركعة ، وسّع الله علیه معیشته و كفاه امر من یعادیه ، و اعاذه من الغرق و الهدم و السرق من شر الدنیا و دفع عنه هول منكر و نكیر، و خرج من قبره و نوره یتلاءلاء لاهل الجمع و یعطى كتابه بیمینه و یكتب له براءة من النار و جواز على الصراط و امان من العذاب و یدخل الجنة بغیر حساب و یجعل فیها رفقاء النبیین و الصدیقین و الشهداء و الصالحین و حسن اولئك رفیقا.
خدا رزق و روزى كسى كه شب بیست و سوم ماه رمضان را احیا بدارد و در آن شب ، صد ركعت نماز بخواند وسیع گرداند و در مقابل دشمن ، او را كفایت كند و از غرق شدن و ویرانى و سرقت ، او را پناه دهد و ترس منكر و نكیر را از او مرتفع سازد و از قبرش خارج مى شود، در حالى كه نور او براى اهل محشر تلاءلؤ دارد و نامه عملش را به دست راستش مى دهند و برات آزادى از آتش و از صراط و امان نامه از عذاب به او داده مى شود و بدون حساب و كتاب داخل بهشت مى گردد و در بهشت ، رفیق پیامبران و صدیقین و شهدا و صالحین خواهد شد و اینان خوب رفیقانى هستند.ثواب صدقه

از امام على بن موسى الرضا (علیه السلام ) روایت شده است كه فرمودند:
من تصدق وقت افطاره على مسكین برغیف ، غفر الله ذنبه .
كسى كه به وقت افطار، قرص نانى را به فقیرى صدقه دهد، خداوند گناهانش را بیامرزد.
امام صادق (علیه السلام ) نیز فرمودند:

من تصدق فى شهر رمضان بصدقه ، صرف الله عنه سبعین نوعا من البلاء.
كسى كه در ماه رمضان صدقه اى بدهد، خداوند سبحان ، هفتاد نوع بلا و گرفتارى را از او در خواهد كرد.

ثواب غسل شب قدر

قال موسى بن جعفر (علیه السلام ):
من اغتسل لیلة القدر و احیاها الى طلوع الفجر، خرج من ذنوبه .

((كسى كه شب قدر غسل كند و تا طلوع فجر، احیا نگه دارد گناهانش ‍ بخشوده خواهد شد.))
ثواب قرائت سوره روم و عنكبوت
امام صادق (علیه السلام ) فرمودند:
من قراء سورتى العنكبوت و الروم فى شهر رمضان ، لیلة ثلاث و عشرین ، فهو والله یا ابا محمد، من اهل الجنة لا استثنى فیه ابدا.
كسى كه در شب قدر (شب بیست و سوم ماه رمضان ) دو سوره عنكبوت و روم را بخواند، به خدا - اى ابو محمد - او بدون استثنا اهل بهشت است .
ثواب دو ركعت نماز در كنار قبر ابى عبدالله الحسین (علیه السلام )
امام صادق (علیه السلام ) فرمودند:
فمن شهدها - لیله ثلاث و عشرین من شهر رمضان - عند قبر الحسین (علیه السلام ) یصلى عنده ركعتین اءو ما تیسر له و ساءل الله الجنه و استعاذ به من النار آتاه الله ما ساءل و اءعاذه ما استعاذ؛
((كسى كه كنار قبر امام حسین (علیه السلام ) شب بیست و سوم ماه رمضان را درك كند و در كنار قبر مطهر، دو ركعت یا آن مقدارى كه برایش ‍ مقدور باشد، نماز بگزارد و از خدا درخواست بهشت كند و از آتش دوزخ به خدا پناه ببرد، خداوند خواسته او را اجابت خواهد كرد.))
ثواب زیارت سید الشهداء (علیه السلام ) در شب قدر
امام صادق (علیه السلام ) فرمود:
اذا كان لیله القدر، فیها یفرق كل امر حكیم ، نادى مناد تلك اللیله من بطنان العرش : ان الله قد غفر لمن زار قبر الحسین (علیه السلام ) فى هذه اللیلة ؛

((هنگامى كه شب قدر فرا رسد، در آن (شب ) هر (گونه ) كارى (به نحوى ) استوار فیصله مى یابد؛ در آن شب از درون عرش ، منادى ندا در خواهد داد كه : خداوند، كسى را كه در این شب ، قبر حسین (علیه السلام ) را زیارت كند، خواهد بخشید.))

اثر راز و نیاز با خدا در دل شب

شیخ صدوق (رحمه الله علیه ) در كتاب مجالس خود از ابن عباس نقل كرده است كه پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند:
((هرگاه بنده نیایشگرى با خداى خود در دل شب ، خلوت كند و با او به مناجات و نیایش بپردازد، خداوند، نور ایمان را در دل وى ثابت گرداند، آن گاه كه خطاب به پروردگار جهانیان كرده و گوید:
یا رب ! یا رب ! یا رب ! خداوند جلیل ندا در دهد كه : لبیك عبدى ! از من بخواه تا عطایت كنم و بر من توكل كن تا كفایتت نمایم .))

همسانى پاره اى از اعمال با لیله القدر

فرهنگ غنى اسلام براى نشان دادن اهمیت فوق العاده و بیان عظمت پاره اى امور و سوق دادن مردم به آن سو، اجر آن اعمال را همسان با اجر عظیم لیله القدر معرفى كرده است .
از جمله این موارد، سه حدیث شریف زیر است :
پیامبر اكرم اسلام فرمودند:

من مشى فى صلح بین اثنین ، صلى علیه ملائكه الله حتى یرجع و اعطى اجر لیلة القدر؛
((كسى كه در راه برقرارى صلح بین دو نفر گام بردارد، فرشتگان خدا بر او درود مى فرستند تا به منزل باز گردد و در نامه عملش اجر شب قدر نوشته خواهد شد.))
امام صادق (علیه السلام ) مى فرماید:

لیلة من امام عادل ، خیر من الف شهر ملك بنى امیه ؛
((یك شب از ایام حكمرانى زمامدار عدالت پیشه ، بهتر از هزار ماه حكومت بنى امیه است .))
ابى بن كعب از پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت كرده كه حضرت فرمود:

من قراء ((انا اءنزلناه )) اءعطى من الاءجر، كمن صام رمضان و اءحیى لیلة القدر؛

((كسى كه به قرائت ((انا انزلناه )) بپردازد، اجرش اجر كسى است كه ماه رمضان روزه داشته و شب قدر احیا بدارد.))

چون رمضان ، ماه نیایش و دعاست و على (علیه السلام ) فرموده است :

علیكم فى شهر رمضان ، بكثرة الاستغفار و الدعاء؛

بر شما باد در ماه رمضان به دعا و استغفار بسیار.


نوشته شده در یکشنبه 6 مرداد 1392 ساعت 07:07 ب.ظ توسط ف بزرگی نظرات |


 Design By : Pichak